  • Mfr # A30R308HCR
  • Zoro # G5820098
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Mild Steel
Finish
Galvanized
For Use With
For Use With Mfr. Model Number A30P30, A30P30PP
Color
Gray
Features
Weather-Resistant, Except Dust
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
A30R308HCR
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Depth
8 in
Width
30 in
Size
30 x 30 x 8 in
Height
30 in
Overall Length
32 in
Door Thickness
14 ga / 1.9 mm
Panel Size
27.00 x 27.00 in / 686 x 686 mm
Body Thickness
14 ga / 1.9 mm
Details
Item
Hinge-Cover,Medium,Type 3r,30.00x30.0
Material
Mild Steel
Finish
Galvanized
For Use With
Color
Gray
Features
Weather-Resistant, Except Dust
Gauge
Body: 14 ga, Door: 14 ga
NEMA Enclosure Type
3R
Weight
75 lb
Standards
Protection Rating
NEMA Type 3R; IP32
Perforated Panel
A30P30PP
Mounting
31.00 x 27.00 in / 787 x 686 mm