  • Mfr # A24N248LP
  • Zoro # G5860743
Key Features
Material
Mild Steel
Finish
Powder Coated
For Use With
For Use With Mfr. Model Number A24N24MP
NEMA Enclosure Type
1
Height
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A24N248LP
Dimensions
Height
24 in
Width
24 in
Depth
8.63 in
Size
24 x 24 x 8.62 in
Thickness
14 ga / 1.9 mm
Panel Size
21.00 x 22.50 in / 533 x 572 mm
Details
Item
Hinged-Cover,w/Recessed Handle,Type
Material
Mild Steel
Finish
Powder Coated
For Use With
NEMA Enclosure Type
1
Gauge
14 ga, 12 ga
Color
Gray
Application
Indoor
Weight
46 lb
Standards
Panel Gauge
12
Protection Rating
NEMA Type 1; IP30
Mounting
21.88 x 19.00 in / 556 x 483 mm