  • Mfr # F22G120WK
  • Zoro # G6809365
/ea
See details
Key Features
Material
Mild Steel
Finish
Powder Coated
NEMA Enclosure Type
1
Gauge
16 ga
Application
Indoor
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
F22G120WK
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Depth
120 in
Height
2-1/2 in
Size
2-1/2 in x 2-1/2 in x 120 in
Width
2-1/2 in
Thickness
16 ga / 1.52 mm
Details
Item
Lay-In NEMA Type 1 Hinged Cover Wireway
Material
Mild Steel
Finish
Powder Coated
NEMA Enclosure Type
1
Gauge
16 ga
Application
Indoor
Color
Gray
Features
Knockouts
Type
Straight Section, Liftoff Cover with Knockouts
Weight
22 lb
Knockout Quantity, 0.50 - 0.75 in