  • Mfr # F66G120WK
  • Zoro # G6809374
/ea
See details
Key Features
Material
Mild Steel
Finish
Powder Coated
Gauge
16 ga
Size
6 in x 6 in x 120 in
Width
6 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
F66G120WK
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Size
6 in x 6 in x 120 in
Width
6 in
Depth
120 in
Height
6 in
Thickness
16 ga / 1.52 mm
Details
Item
Lay-In NEMA Type 1 Hinged Cover Wireway
Material
Mild Steel
Finish
Powder Coated
Gauge
16 ga
Color
Gray
Features
Knockouts
NEMA Enclosure Type
1
Application
Indoor
Type
Straight Section, Liftoff Cover with Knockouts
Weight
52 lb
Protection Rating
NEMA Type 1; IP30
Style
Liftoff Cover with Knockouts
Knockout Quantity, 0.50 - 0.75 in