  • Zoro # G5831106
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Polycarbonate
Finish
Smooth Gloss
For Use With
For Use With Mfr. Model Number Q88PD
Features
Watertight, Corrosion-Resistant
Width
2.87 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
Q1PBPCD
Zoro #
G5831106
UPC #
Country of Origin
Estonia
Dimensions
Width
2.87 in
Height
2.95 in
Depth
3.11 in
Size
3.23 x 3.15 in
Thickness
0.12 in / 3 mm
Panel Size
2.68 x 2.17 in / 68 x 55 mm
Hole Size
30.5 mm
External Dimensions
3.23 x 3.15 in / 82 x 80 mm
Details
Item
Qline D Pushbutton,Type 4x,1pb x 30.5m
Material
Polycarbonate
Finish
Smooth Gloss
For Use With
Features
Color
Light Gray
NEMA Enclosure Type
4X, 12, 13
Series
QLine PushButton
Weight
0.40 lb
Standards
UL 508A Listed; Type 4, 4X, 12, 13; No. E61997; cUL Listed per CSA C22.2 No 94; Type 4, 4X, 12, 13; No. E61997; Enclosure flammability evaluated per UL 508A; NEMA/EEMAC Type 4, 4X, 12; CSA File Number 42186: Type 4, 4X, 12; IEC 60529, IP67
Protection Rating
NEMA Type 12; NEMA Type 13; NEMA Type 4; NEMA Type 4X; IP66
Panel
Q88PD
Mounting
2.76 x 1.97 in / 70 x 50 mm