  • Mfr # A18R66NK
  • Zoro # G5820369
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Mild Steel
Finish
Galvanized
Size
18 x 6 x 6 in
Depth
6 in
Height
18 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A18R66NK
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Size
18 x 6 x 6 in
Depth
6 in
Height
18 in
Width
6 in
Body Thickness
16 ga / 1.52 mm
Door Thickness
16 ga / 1.52 mm
Details
Item
Screw-Cover,Type 3r,18.00x6.00x6.00,S
Material
Mild Steel
Finish
Galvanized
Gauge
Body: 16 ga, Door: 16 ga
Color
Gray
Features
No Knockouts, Weather-resistant, Except Dust
NEMA Enclosure Type
3R
Type
Style A
Weight
11.64 lb
Standards
Mounting
2.25 in / 57 mm / 1.06 in / 27 mm