  • Mfr # C16C30SS
  • Zoro # G5861285
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Stainless Steel 304
Finish
Brushed #4
Application
Indoor
Width
30 in
Features
Dust-Resistant
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
C16C30SS
Width
30 in
Size
16 x 30 x 11.09 in
Depth
11.09 in
Height
16 in
Thickness
14 ga / 1.98 mm
Details
Item
Stainless Steel Consolets,Type 12,16.0
Material
Stainless Steel 304
Finish
Brushed #4
Application
Indoor
Features
Dust-Resistant
NEMA Enclosure Type
12, 13
Color
Unpainted
Gauge
14 ga
Weight
36.50 lb
Standards
UL 508A Listed; Type 12, 13; File Number E61997; cUL Listed per CSA C22.2 No 94; Type 12, 13; File Number E61997; NEMA/EEMAC Type 12; IEC 60529, IP65