  • Mfr # C16C16SS
  • Zoro # G6816119
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Stainless Steel 304
Finish
Brushed #4
Features
Dust-Resistant
Application
Indoor
Gauge
14 ga
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
C16C16SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
16 in
Width
16 in
Size
16 x 16 x 11.09 in
Depth
11.09 in
Thickness
14 ga / 1.98 mm
Details
Item
Stainless Steel Consolets,Type 12,16.0
Material
Stainless Steel 304
Finish
Brushed #4
Features
Dust-Resistant
Application
Indoor
Gauge
14 ga
Color
Unpainted
NEMA Enclosure Type
12, 13
Standards
UL 508A Listed; Type 12, 13; File Number E61997; cUL Listed per CSA C22.2 No 94; Type 12, 13; File Number E61997; NEMA/EEMAC Type 12; IEC 60529, IP65