  • Mfr # F44T1120GVP
  • Zoro # G2804807
/ea
See details
Key Features
With/Without Knockouts
No
Finish
Powder Coated
Length
10 ft
Height
4 in
Width
4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
F44T1120GVP
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Length
10 ft
Height
4 in
Width
4 in
Length (Straight Wireway)
Depth
120 in / 3048 mm
Thickness
16 ga / 1.52 mm
Width (W) (millimetre)
102
Width (W) (inch)
4
Height (H) (inch)
4
Height (H) (millimetre)
102
Thickness (T) (millimetre)
1.52
Depth (D) (inch)
120
Depth (D) (millimetre)
3048
Thickness (T) (gauge)
16
Details
Item
Straight Section Wireway
With/Without Knockouts
No
Finish
Powder Coated
NEMA Rating
1
Cover Type
Flat
Material
Steel
Standards
CSA C22.2 No. 26, cUL Listed, File No. E27524, IEC 60529, UL 870
Cover Locking Style
Screw
Gauge
14 ga
Color
Gray
With Knockouts
Wireway
Lay-In NEMA Type 1 Painted Flat-Cover Wireway
Protection Rating
NEMA Type 1
Type Number
Type 1
IP Rating
IP30
Color Code
ANSI 61
Type
Straight Section
Description
Straight Section Wireway, With Knockouts No, Cover Type Flat, NEMA Rating 1, Material Steel, Finish Powder Coated, Length 10 ft, Width 4 in, Height 4 in, Color Gray, Cover Locking Style Screw, Gauge 14 ga, Standards CSA C22.2 No. 26, cUL Listed, File No. E27524, IEC 60529, UL 870