  • Mfr # A72R7218FSLP
  • Zoro # G5826179
/ea
See details
Key Features
Material
Mild Steel
Finish
Galvanized
For Use With
For Use With Mfr. Model Number A61P68N
Width
72 in
Color
Light Gray
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A72R7218FSLP
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Width
72 in
Height
72 in
Depth
18 in
Size
72 x 72 x 18 in
Thickness
14 ga / 1.9 mm
Mounting Dimensions
4.90 x 30.90 in / 124 x 785 mm
Panel Size
61.16 x 68.00 in / 1553 x 1727 mm
Details
Item
Weatherpro Outdoor Pad Mount,Type 3r,7
Material
Mild Steel
Finish
Galvanized
For Use With
Color
Light Gray
NEMA Enclosure Type
3R
Gauge
14 ga
Features
Weather-Resistant, Except Dust
Weight
494 lb
Series
WeatherPro
Standards
UL 508A Listed; Type 3R; File No. E61997; cUL/CSA C22.2 No. 94 Listed; Type 3R; File No. E61997; NEMA/EEMAC Type 3R; IEC 60529, IP32