Oasis Manufacturing Air Compressor, Continuous Duty, 12VDC XD4000-12
Air Compressor, Continuous Duty, 12VDC (Discontinued)
  • Mfr # XD4000-12
  • Zoro # G9989025
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
XD4000-12
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
21 in
Overall Height
11 in
Overall Width
7 in
Outlet Size
3/8 in
Details
Voltage
12VDC
Max. Pressure
200 psi
HP
2.2
Free Air CFM @ Max. Pressure
8
Includes
Compressor Type
Continuous Duty Air Compressor
Weight
67 lb
HP - Air Compressor
2.2 hp
Cylinder Material
Cast Iron
Free Air CFM @ Max. Pressure - Air Compressor
Item
Vehicle Mounted Air Compressor
Free Air CFM @ 90 PSI
8.0
Lubrication Type - Air compressor
Oil Lubricated
Weight - Air Compressor
67 lb
Max. Pressure - Air Compressor
200 psi
Free Air CFM @ 90 PSI - Air Compressor
8.0
Input Voltage - Air Compressor
12V DC
(F)NPT Outlet
3/8 in
Lubrication Type
Oil Lubricated
Full Load Amps
180
Motor Type
Brushed DC
Item - Air Compressor
Vehicle Mounted Air Compressor, Continuous Duty
Motor RPM
1,500 RPM
Maximum Operating Pressure
200 psi
Electrical Connection
Wire Leads
Pump Type
Reciprocating
Free Air Flow Rate
8 cfm
Duty Cycle
Continuous
Sound Level
83 dBA
Control Type
Dash Switch, Pressure Switch
Input Voltage
12V DC
Compressor Lubrication Type
Output Power
2.2 hp
Air Tank Style
Tankless
Maximum Speed
1,500 RPM
Outlet Type
NPT
Current Rating
180 A
Outlet Gender
Female
Sound Level Range
Standard (70 dBA or more)
Description
Vehicle Mounted Air Compressor, Lubrication Type Oil Lubricated, Air Tank Style Tankless, Output Power 2.2 hp, Free Air Flow Rate 8 cfm, Maximum Operating Pressure 200 psi, Input Voltage 12V DC, Current Rating 180 A, Sound Level 83 dBA, Weight 67 lb, Pump Type Reciprocating, Motor Type Brushed DC