  • Mfr # AAM1420-12B
  • Zoro # G103672408
Key Features
Inside Dia.
14 mm
Outside Dia.
20 mm
Length
12 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AAM1420-12B
Inside Dia.
14 mm
Outside Dia.
20 mm
Length
12 mm
Outside Diameter
20 mm
Bore Diameter
14 mm
Overall Length
12 mm
Description
Sleeve Bearing, Bore Diameter 14 mm, Bronze Material Type Sintered Bronze, Flange Diameter Not Applicable, Flange Type Non-Flanged, Material Group Metallic, Maximum Temperature 300 Degrees F, Minimum Temperature -35 Degrees F, Outside Diameter 20 mm, Overall Length 12 mm, Plain Bearing Material Bronze, System of Measurement Metric, Color Bronze, Flange Thickness Not Applicable, Material Grade SAE 841, Package Quantity 10