  • Mfr # AAM1522-25B
  • Zoro # G303672499
Free Shipping & Returns
Key Features
Inside Dia.
15 mm
Outside Dia.
22 mm
Length
25 mm
Material
Metal
Max. Pv
49,938 lb/sq in-fpm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
AAM1522-25B
Country of Origin
United States
Dimensions
Inside Dia.
15 mm
Outside Dia.
22 mm
Length
25 mm
Outside Diameter
22 mm
Overall Length
25 mm
Bore Diameter
15 mm
Details
Item
Sleeve Bearing
Material
Metal
Max. Pv
49,938 lb/sq in-fpm
Color
Bronze
Agency Compliance
ASTM B-438 GR 1 TYPE 2, CT-1000-K26, Reach Certified, RoHS Certified, SAE 841
Number of Pieces
1
Maximum Temperature
300 Degrees F
System of Measurement
Metric
Minimum Temperature
-35 Degrees F
Bearing Type
Sleeve
Flange Type
Non-Flanged
Material Grade
SAE 841
Plain Bearing Material
Bronze
Bronze Material Type
Sintered Bronze
Maximum PV
Standards
ASTM B-438 GR 1 TYPE 2, CT-1000-K26, Reach Certified, RoHS Certified
Description
Sleeve Bearing, Bore Diameter 15 mm, Bronze Material Type Sintered Bronze, Flange Diameter Not Applicable, Flange Type Non-Flanged, Material Group Metallic, Maximum Temperature 300 Degrees F, Minimum Temperature -35 Degrees F, Outside Diameter 22 mm, Overall Length 25 mm, Plain Bearing Material Bronze, System of Measurement Metric, Color Bronze, Flange Thickness Not Applicable, Material Grade SAE 841, Package Quantity 10