  • Mfr # CL-300W12-55K-E39
  • Zoro # G510623727
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bulb Base Type
E39
Color Temperature
5500K
Dimmable
No
Light Technology
LED
Light Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
CL-300W12-55K-E39
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
12.5 in.
Bulb Dia.
5.5 in.
Details
Item
Light Bulb
Watts
300
Bulb Base Type
E39
Color Temperature
5500K
Dimmable
No
Light Technology
LED
Light Color
White
Light Distribution
360 Degrees
Standards
UL
Indoor/Outdoor Usage
indoor/outdoor
Bulb Type
Color
Pack Size
6 x 6 x 14.5
Color Selectable
Description
300W LED Bulb with 48,000 lumens, equivalent to 1,200W MH/HPS