  • Mfr # E2K-X15MF1
  • Zoro # G3317307
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Proximity Sensing Method
Capacitive
Proximity Sensor Power Requirement
10 to 30V DC
Length
41 mm
Proximity Sensor Electrical Connection
2m Cable
Proximity Sensor Operating Frequency
100 Hz
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
E2K-X15MF1
Country of Origin
Japan
Dimensions
Length
41 mm
Cable Length
2 m
Overall Diameter
30 mm
Overall Height
80 mm
Details
Item
Proximity Sensor
Proximity Sensing Method
Capacitive
10 to 30V DC
2m Cable
100 Hz
Includes
Instruction Manual
Description/Special Features
LED Indication
Max. Current Load
200mA
Operating Temp. Range
-13 Degrees to 158 Degrees F
Standards
CCC, CE
IP Rating
IP66
Electrical Connection
Bare Wire
Electrical Installation Type
Prewired Cable
Switching Frequency
100 Hz
Load Current - Maximum
200 mA
Output Circuit Number of Wires
3
Body Material
Plastic
Includes Indicator Lights
Indicator Lights Included
Operating Temperature - Minimum
14 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
131 Degrees F
Output Circuit Type
PNP
DC Voltage Rating
10-30V DC
Series
E2K-X
Output Circuit Contact Form
NO
NEMA Enclosure Rating
AC Voltage Rating
Not Rated
Sensing Face Shielding
Unshielded
Sensing Distance - Maximum
15 mm
Style
Capacitive, Cylindrical
Features
No Sensitivity Adjustment Needed
Description
Capacitive Cylindrical Proximity Sensor, Capacitive, 30 mm, Proximity Sensor Power Requirement 10 to 30V DC, Unshielded, Proximity Sensor Operating Frequency 100 Hz, Proximity Sensor Output Circuit Type 3 Wire PNP, Max. Detecting Distance 15 mm, Proximity Sensor Electrical Connection 2m Cable, Output Mode NO, NEMA Rating 1, 12, 13, 4, IP Rating IP66, Case Material ABS, Length 41 mm, Operating Temp. Range -13 Degrees to 158 Degrees F, Max. Current Load 200mA