  • Mfr # 725AXXSC3ML-24D
  • Zoro # G0440273
CAD Available
/ea
Key Features
CAD Drawing
Coil Voltage
24V DC
Current Rating
30 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
725AXXSC3ML-24D
Overall Height - Relay
2.09 in
Body Width
2.67 in
Body Depth
1.39 in
Overall Depth
2.12 in
Body Height
1.3 in
Width
1.37 in (34.9 mm)
Depth
2.12 in (53.9 mm)
Coil Voltage
24V DC
Current Rating
30 A
Contact Rating (AC)
30 A @ 240/277V
Contact Rating (DC)
30 A @ 28/30V
Power Consumption - Relay
2.5 W
Contact Amp Rating (Resistive)
30A @ 277VAC/30VDC
Features
3hp @ 277V AC, LED & Button
Coil Rating
2.5VA, 1.9W
Input Voltage
19.2 to 26.4V DC
Operating Current
30 A at 240V AC (General Purpose), 30 A at 240V AC (Resistive Load), 30 A at 277V AC (Resistive Load), 30 A at 28V DC (Resistive Load), 30 A at 30V DC (Resistive Load)
Power Consumption
1.9 W
Maximum Switching Voltage
240V, 277V
Minimum Switching Current
100 mA
Horsepower @ 120V AC
1 1/2 hp
Coil Resistance
300 ohm
Dielectric Strength
4,000V AC Between Coil and Contact
Horsepower @ 240V AC
3 hp
CAD Available
Yes
Rated power in W
1.5 kW 120 V tungsten
Ambient Air Temperature for Storage
-67 to 212°F (-55 to 100°C)
Rated Power in HP
3 hp 277 V AC; 1.5 hp 120 V AC
Average Coil Consumption
1.90 W
Nominal input voltage
19.2...26.4 V DC
ambient temperature range - operational
-4 to 131°F (-20 to 55°C)
Description
Enclosed Power Relay, Coil Voltage 24V DC, Contact Form SPST-NO, Current Rating 30 A, Electrical Connection Screw Terminal, Number of Pins 4, Status Indicator LED Indicator, Contact Rating (AC) 30 A @ 240/277V, Contact Rating (DC) 30 A @ 28/30V, Horsepower @ 120V AC 1 1/2 hp, Horsepower @ 240V AC 3 hp, Mounting Style DIN Rail & Top Flange, Push-To-Test Method Test Button, Body Depth 1.39 in, Body Height 1.3 in, Body Width 2.67 in, Coil Resistance 300 ohm, Contact Material Silver Alloy