  • Mfr # E2K-C25ME1
  • Zoro # G0700262
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Proximity Sensing Method
Capacitive
Proximity Sensor Power Requirement
10 to 40V DC
Length
41 mm
Proximity Sensor Electrical Connection
2m Cable
Proximity Sensor Operating Frequency
70 Hz
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
E2K-C25ME1
Country of Origin
Japan
Dimensions
Length
41 mm
Overall Diameter
34 mm
Overall Height
82 mm
Cable Length
2 m
Details
Item
Proximity Sensor
Proximity Sensing Method
Capacitive
10 to 40V DC
2m Cable
70 Hz
Includes
M4 Screws, Mounting Bracket, Sensitivity Adjustment Driver
Operating Temp. Range
-13 Degrees to 158 Degrees F
Description/Special Features
Includes L Shaped Bracket
Max. Current Load
200mA
IP Rating
IP66
Standards
CCC, CE, cULus
Electrical Connection
Bare Wire
Series
E2K-C
Output Circuit Number of Wires
3
Switching Frequency
70 Hz
NEMA Enclosure Rating
Sensing Face Shielding
Unshielded
Body Material
Plastic
Includes Indicator Lights
Indicator Lights Included
Sensing Distance - Maximum
25 mm
AC Voltage Rating
Not Rated
Electrical Installation Type
Prewired Cable
DC Voltage Rating
10-30V DC
Features
Adjustable Sensitivity
Load Current - Maximum
200 mA
Output Circuit Type
NPN
Output Circuit Contact Form
NO
Operating Temperature - Minimum
-13 Degrees F
Style
Capacitive, Cylindrical
Operating Temperature - Maximum
158 Degrees F
Description
Capacitive Cylindrical Proximity Sensor, Capacitive, 34 mm, Proximity Sensor Power Requirement 10 to 40V DC, Unshielded, Proximity Sensor Operating Frequency 70 Hz, Proximity Sensor Output Circuit Type 3 Wire NPN, Max. Detecting Distance 25 mm, Proximity Sensor Electrical Connection 2m Cable, Output Mode NO, NEMA Rating 1, 12, 13, 4, IP Rating IP66, Case Material Plastic, Length 41 mm, Operating Temp. Range -13 Degrees to 158 Degrees F, Max. Current Load 200mA