  • Mfr # E2E-X2B1DL12 2M
  • Zoro # G806458477
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Proximity Sensing Method
Inductive
Proximity Sensor Power Requirement
10 to 30 V DC
Length
69.1 mm
Proximity Sensor Electrical Connection
Cable
Proximity Sensor Operating Frequency
1,500 Hz
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
E2E-X2B1DL12 2M
Country of Origin
China
Dimensions
Length
69.1 mm
Cable Length
2 m
Overall Height
69 mm
Overall Diameter
12 mm
Details
Item
Proximity Sensor
Proximity Sensing Method
Inductive
10 to 30 V DC
Cable
1,500 Hz
Standards
CE, CSA C22.2, CSA, UL 60947-5-2-14, UL 60947-5-2 4
Electrical Connection
Bare Wire
IP Rating
IP67, IP67G, IP69K
Max. Current Load
16 mA
Description/Special Features
Output Short-Circuit Protection, Reverse Polarity, Surge Suppression
Includes
Clamping Nuts, Toothed Washer
Operating Temp. Range
-40 Degrees to 85 Degrees C
Output Circuit Type
PNP
AC Voltage Rating
Not Rated
Output Circuit Contact Form
NO
Sensing Face Shielding
Shielded
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Load Current - Maximum
200 mA
Output Circuit Voltage - Minimum
10 V DC
Body Finish
Nickel Plated
Output Circuit Voltage - Maximum
30 V DC
Series
E2E NEXT
Electrical Installation Type
Prewired Cable
Body Material
Brass
Switching Frequency
1,500 Hz
Style
Cylindrical, Inductive
Features
Operating Temperature - Maximum
185 Degrees F
Output Circuit Number of Wires
3
DC Voltage Rating
10-30V DC
Sensing Distance - Maximum
2 mm
Includes Indicator Lights
Indicator Lights Included
Description
Inductive Cylindrical Proximity Sensor, Inductive, 12 mm, Proximity Sensor Power Requirement 10 to 30 V DC, Shielded, Proximity Sensor Operating Frequency 1,500 Hz, Proximity Sensor Output Circuit Type 3 Wire PNP, Max. Detecting Distance 2 mm, Proximity Sensor Electrical Connection Cable, Output Mode NO, IP Rating IP67, IP67G, IP69K, Case Material Nickel Plated Brass, Length 69.1 mm, Operating Temp. Range -40 Degrees to 85 Degrees C, Max. Current Load 16 mA