  • Mfr # MGN2C-AC120
  • Zoro # G010190453
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Pins
4
Coil Voltage
120V AC
Current Rating
30 A
Contact Form
DPDT
Contact Rating (AC)
20 A @ 600V, 30 A @ 240V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MGN2C-AC120
Country of Origin
China
Dimensions
Body Height
2.5 in
Overall Depth
2.38 in
Body Width
3.32 in
Body Depth
2.38 in
Details
Item
Industrial Relays
Number of Pins
4
Coil Voltage
120V AC
Current Rating
30 A
Contact Form
DPDT
Contact Rating (AC)
20 A @ 600V, 30 A @ 240V
Contact Rating (DC)
30 A @ 28V
Status Indicator
No Indicator
Standards
UL File E323870
Contact Material
Silver Alloy
Features
Rugged GP Relay with High Maximum Operating Temperature Great for Heavy Duty HVAC and Motor Loads
Maximum Switching Voltage
28V DC, 600V AC
Horsepower @ 120V AC
1 1/2 hp
Electrical Operating Durability
Dielectric Strength
2,200V, 60 Hz Between Contacts, 2,200V, 60 Hz Between Other Elements
Maximum Operating Temperature
80 Degrees C
Horsepower @ 240V AC
2 hp
Frequency
60 Hz
Series
MGN
Weight
10 oz
Minimum Switching Current
30 A
Power Consumption
9.5 VA
Coil Resistance
295 ohm
Resistance Properties
Insulation-Resistant, Shock-Resistant, Vibration-Resistant
Mechanical Operating Durability
Response Time
30 msec
For Use With
HVAC Industry Requirements
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Insulation Resistance
100 megaohm
Description
Industrial Relays, Coil Voltage 120V AC, Contact Form DPDT, Number of Pins 8, Status Indicator No Indicator, Contact Rating (AC) 20 A @ 600V, 30 A @ 240V, Contact Rating (DC) 30 A @ 28V, Horsepower @ 120V AC 1 1/2 hp, Horsepower @ 240V AC 2 hp, Body Depth 2.38 in, Body Height 2.5 in, Body Width 3.32 in, Coil Resistance 295 ohm, Contact Material Silver Alloy, Dielectric Strength 2,200V, 60 Hz Between Contacts, 2,200V, 60 Hz Between Other Elements, Electrical Operating Durability 100,000