  • Mfr # MY2K-US-DC12
  • Zoro # G0553524
/ea
Key Features
AC Contact Rating - Relay
3A @ 240V
DC Contact Rating - Relay
3A @ 24V
Base Type - Plug In Relay
Square
Number of Pins - Relay
10
Contact Form - Relay
DPDT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MY2K-US-DC12
Country of Origin
Japan
Dimensions
Body Height - Relay
1.42 in
Body Depth - Relay
1.1 in
Overall Height - Relay
1.67 in
Body Width - Relay
0.85 in
Body Height
1.1 in
Flat Pin Width
0.102 in
Body Depth
1.42 in
Overall Depth
1.67 in
Body Width
0.85 in
Details
Item
Latching Relay
Coil Volts
12V DC
AC Contact Rating - Relay
3A @ 240V
DC Contact Rating - Relay
3A @ 24V
Base Type - Plug In Relay
Square
Number of Pins - Relay
10
Contact Form - Relay
DPDT
Mounting - Relay
Plug In
HP @ 120V
1/6 hp
HP @ 240V
1/6 hp
Standards
CE Certified, CSA Certified, IMQ, UL Listed, VDE Approved
Status Indicator
None
Contact Material
Silver Nickel
Power Consumption - Relay
0.9 W
Contact Rating
3A @ 220VAC/24VDC
Base Type
Item - Relay
Latching Relay
Push To Test
Manual
Contact Form
Pins
Socket Code
G
Socket
Mfr. No. PYF14AE
Coil Resistance
110 ohm
Push-To-Test Method
Manual
Maximum Switching Voltage
125V DC, 250V AC
Base Shape
Insulation Resistance
100 megaohm
Coil Voltage
12V DC
Dielectric Strength
1,500V AC (1000V AC Between Contacts of Same Polarity and Between Set and Reset Coils)
Contact Rating (DC)
1.5 A @ 24V, 3 A @ 24V
Electrical Connection
Plug-In
Horsepower @ 240V AC
Contact Rating (AC)
0.8 A @ 240V, 3 A @ 240V
Mounting Style
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Compatible with Manufacturer Model Number
PY14, PY14-02, PY14-Y1, PY14QN, PYF14-N, PYF14A, PYF14A-E
Electrical Operating Durability
Response Time
15 msec
Resistance Properties
Shock-Resistant, Vibration-Resistant
Series
MY Series
Power Consumption
0.6 W, 1.3 W
Weight
1.23 oz
Mechanical Operating Durability
Minimum Operating Temperature
-67 Degrees F
Pin Shape
Round
Input Voltage
12V DC
Sealing
Enclosed
Horsepower @ 120V AC
Frequency
50/60 Hz
Motor Rated
Yes
Number of Pins
Current Rating
3 A
Compatible Manufacturer Part Number
Compatible Manufacturer Model Number
For Use With Mfr. Model Number
Compatible with Manufacturer Model No.
Compatible with Mfr. Model No.
For Use with Mfr Model Number
Compatible Pump Manufacturer Part Number
Compatible Mfr. Model Number
Description
Latching Relay, Base Shape Square, Coil Voltage 12V DC, Contact Form DPDT, Current Rating 3 A, Electrical Connection Plug-In, Flat Pin Width 0.102 in, Number of Pins 10, Pin Shape Round, Sealing Enclosed, Status Indicator No Indicator, Contact Rating (AC) 0.8 A @ 240V, 3 A @ 240V, Contact Rating (DC) 1.5 A @ 24V, 3 A @ 24V, Horsepower @ 120V AC 1/6 hp, Horsepower @ 240V AC 1/6 hp, Mounting Style Plug-In, Push-To-Test Method Manual, Body Depth 1.42 in, Body Height 1.1 in, Body Width 0.85 in