  • Mfr # F3SG-4SRA1440-25
  • Zoro # G301775413
/ea
Key Features
Max. Sensing Distance
65.6 ft
Input Voltage
24V DC
Safety Output Ratings
300 mA @ 24V DC
IP Rating
IP67
Housing Material
Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
F3SG-4SRA1440-25
Country of Origin
Japan
Dimensions
Width
1.26 in
Protected Height
1,440 mm
Depth
1.5 in
Overall Height
56.69 in
Overall Depth
1.5 in
Overall Width
1.84 in
Details
Item
Light Curtain
Max. Sensing Distance
65.6 ft
Input Voltage
24V DC
Safety Output Ratings
300 mA @ 24V DC
IP Rating
IP67
Housing Material
Aluminum
NEMA Rating
Not Rated
Number of Beams
124
Beam Spacing
20 mm
Number of Aux. Outputs
1
Light Source
870 nm IR LED
Includes
End Cap
Effective Aperture Angle
2.5 Degrees @ 3 m
Auxillary Output Circuit Type
PNP; NPN
Response Time
13 to 65 msec; 17 to 85 msec
Auxiliary Contact Rating
100 mA @ 24V DC
Standards
EN ISO 13849-1:2015, IEC 61496-1, IEC 61508, IEC 61508-2
Cable Connection Receiver
8 Pin, M12
Operating Temp. Range
-22 Degrees to 131 Degrees F
Reset Type
Pre Reset
Cable Connection Transmitter
5 Pin, M12
Sensing Distance - Maximum
20 m
Receiver Electrical Connection
M12
AC Voltage Rating
Not Rated
Series
F3SG-SRA
Response Time - Minimum
8 msec
Operating Temperature - Maximum
131 Degrees F
Transmitter Electrical Connection
M12
Transmitter Number of Pins
5
Response Time - Maximum
13 msec
Receiver Number of Pins
8
Operating Temperature - Minimum
-22 Degrees F
Auxiliary Output Circuit Type
NPN and PNP
DC Voltage Rating
24V DC
Description
Light Curtain, Max. Sensing Distance 65.6 ft, Input Voltage 24V DC, Safety Output Ratings 300 mA @ 24V DC, Housing Material Aluminum, NEMA Rating Not Rated, Protected Height 1,440 mm, IP Rating IP67, Beam Spacing 20 mm, Number of Beams 124, Effective Aperture Angle 2.5 Degrees @ 3 m, Light Source 870 nm IR LED, Response Time 13 to 65 msec; 17 to 85 msec, Overall Height 56.69 in, Width 1.26 in, Depth 1.5 in, Cable Length Not Applicable, Cable Connection Receiver 8 Pin, M12