  • Mfr # MJN1C-AC120
  • Zoro # G2171757
/ea
Key Features
Mounting Style
Plug-In
Electrical Connection
Quick Connect
Base Shape
Square
Number of Pins
5
Coil Voltage
120V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MJN1C-AC120
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Height - Relay
2.19 in
Body Height
1.53 in
Body Width
1.4 in
Overall Depth
2.19 in
Flat Pin Width
0.187 in
Body Depth
1.91 in
Details
Item
General Purpose Relay
Mounting Style
Plug-In
Electrical Connection
Quick Connect
Base Shape
Square
Number of Pins
5
Coil Voltage
120V AC
Current Rating
10 A
Contact Form
SPDT
Contact Rating (AC)
10 A @ 240V
Contact Rating (DC)
10 A @ 28V
Green Environmental Attribute
RoHS 2011/65/EU Compliant
Contact Material
Silver Alloy
Status Indicator
No Indicator
HP @ 240V
1/2 hp
Socket
Mfr. No. PTF11PC
Power Consumption - Relay
1.7 VA
Standards
CSA Certified, UL Listed
Socket Code
H
HP @ 120V
1/3 hp
Dielectric Strength
Greater Than2,500V AC RMS 60 Hz All Other Mutually Insulated Elements, Greater Than750V AC RMS 60 Hz Across Open Contacts
Electrical Operating Durability
Sealing
Enclosed
Maximum Switching Voltage
28V DC, 600V AC