  • Mfr # MJN1C-N-DC12
  • Zoro # G1013826
Coil Voltage
12V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MJN1C-N-DC12
Overall Height - Relay
2.19 in
Body Height
1.53 in
Body Depth
1.91 in
Flat Pin Width
0.187 in
Body Width
1.4 in
Overall Depth
2.9 in
Coil Voltage
12V DC
Current Rating
10 A
Contact Rating (AC)
10 A @ 240V
Contact Rating (DC)
10 A @ 28V
Power Consumption - Relay
1.2 W
RoHS 2011/65/EU Compliant
HP @ 120V
CSA Certified, UL Listed
HP @ 240V
1/2 hp
Status Indicator
LED Indicator
Contact Material
Silver Alloy
Push-To-Test Method
Manual
Electrical Operating Durability
Horsepower @ 240V AC
1/2 hp
Minimum Operating Temperature
-49 Degrees F
Sealing
Enclosed
Power Consumption
1.2 W
Pin Shape
Flat
Motor Rated
Yes
Coil Resistance
120 ohm