  • Mfr # F3SG4RE0750P30
  • Zoro # G101701834
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Max. Sensing Distance
65 ft
Input Voltage
24V DC
Safety Output Ratings
300 mA @ 24V DC
Color
Yellow
IP Rating
IP65, IP67
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
F3SG4RE0750P30
Country of Origin
Japan
Dimensions
Width
40 mm
Protected Height
750 mm
Depth
35 mm
Overall Height
30.71 in
Overall Depth
1.38 in
Overall Width
1.57 in
Details
Item
Safety Light Curtain
Max. Sensing Distance
65 ft
Input Voltage
24V DC
Safety Output Ratings
300 mA @ 24V DC
Color
Yellow
IP Rating
IP65, IP67
Housing Material
Aluminum
NEMA Rating
IP67
Number of Beams
36
Beam Spacing
10 mm
Response Time
25 to 75 msec (Off to On); 5 to 15 msec (On to Off)
Cable Connection Transmitter
4 Pin, M12
Operating Temp. Range
14 Degrees to 131 Degrees F
Includes
Mounting Bracket
Cable Connection Receiver
4 Pin, M12
Light Source
870 nm IR LED
Standards
CE, cULus, TUV
Effective Aperture Angle
+/-2.5 Degrees @ 3 m
AC Voltage Rating
Not Rated
Series
F3SG-R
Transmitter Electrical Connection
M12
Operating Temperature - Maximum
131 Degrees F
Sensing Distance - Maximum
20 m
Receiver Number of Pins
4
DC Voltage Rating
24V DC
Auxiliary Output Circuit Type
PNP
Operating Temperature - Minimum
14 Degrees F
Transmitter Number of Pins
4
Response Time - Maximum
8 msec
Receiver Electrical Connection
M12
Response Time - Minimum
5 msec
Description
Safety Light Curtain, Max. Sensing Distance 65 ft, Input Voltage 24V DC, Safety Output Ratings 300 mA @ 24V DC, Color Yellow, Housing Material Aluminum, NEMA Rating IP67, Protected Height 750 mm, IP Rating IP65, IP67, Beam Spacing 10 mm, Number of Beams 36, Effective Aperture Angle +/-2.5 Degrees @ 3 m, Light Source 870 nm IR LED, Response Time 25 to 75 msec (Off to On); 5 to 15 msec (On to Off), Overall Height 30.71 in, Width 40 mm, Depth 35 mm, Cable Length Not Applicable