  • Mfr # H3CR-A AC24-48/DC12-48
  • Zoro # G610707488
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Delay Function
Number of Delay Functions
18
Minimum Time Setting
0.05 sec
Maximum Time Setting
1.2 sec
Base Shape
Octal
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
H3CR-A AC24-48/DC12-48
Country of Origin
Indonesia
Dimensions
Body Depth
2.67 in
Overall Depth
3.2 in
Body Width
1.88 in
Body Height
1.88 in
Details
Item
Time Delay Relay
Delay Function
Number of Delay Functions
18
Minimum Time Setting
0.05 sec
Maximum Time Setting
1.2 sec
Base Shape
Octal
Number of Pins
11
Coil Voltage
12 to 48V DC, 24 to 48V AC
Current Rating
0.5 A
Contact Form
DPDT
Contact Rating (AC)
2.00 A @ 250V, 5 A @ 250V
Contact Rating (DC)
3 A @ 30V, 5 A @ 30V
Contact Material
Silver Alloy; Silver Tin Indium
Electrical Connection
Socket
Standards
Conforms to EN 61812-1 and IEC 60664-1 (VDE 0110) 4kV/2, Output Category According to EN 60947-5-1 for Timers with Contact Outputs, Output Category According to EN60947-5-2 for Timers with Transistor Outputs, UL508, CSA C22.2 No. 14, NK, Lloyd's, CCC: GB/T 14048.5
Series
H3CR-A
Input Voltage
12 to 48V DC, 24 to 48V AC
Minimum Operating Temperature
-10 Degrees C
Operating Time Accuracy
+/-0.2% +/-10 ms in a range of 1.2 s and 3 s, +/-0.2% FS max
Weight
90 g
Frequency
50/60 Hz
Maximum Switching Voltage
125V DC
Relay Operation
Solid State
IP Rating
IP00; IP40
Reset Method
Time-Limit Reset/Self Reset/External Reset
Mounting Style
DIN Rail, Surface
Electrical Operating Durability
Mechanical Operating Durability
Adjustment Interface
Analog
Power Consumption
0.8 W
Maximum Operating Temperature
55 Degrees C
Compatible with Manufacturer Model Number
P2CF-11, P2CF-11-E, P3GA-11, PL11, PL11-Q, PLE11-0
Compatible Manufacturer Part Number
Compatible Manufacturer Model Number
Compatible with Mfr. Model No.
Compatible Mfr. Model Number
Description
Timer, Base Shape Octal, Coil Voltage 12 to 48V DC, 24 to 48V AC, Contact Form DPDT, Contact Rating (AC) 2.00 A @ 250V (Inductive Load), 5 A @ 250V (Resistive Load), Contact Rating (DC) 3 A @ 30V (Inductive Load), 5A @ 30V (Resistive Load), Current Rating 0.5 A, Number of Delay Functions 18, Delay Function Flicker Off Start, Flicker On Start, Interval, On Delay, One Shot Output, Signal Off Delay, Signal On/OFF Delay, Electrical Connection Socket, IP Rating IP00; IP40