  • Zoro # G010080167
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Contact Form
DPDT
Standards
Conforms to EN 61812-1 and IEC 60664-1 (VDE 0110) 4kV/2, Output Category According to EN 60947-5-1 for Timers with Contact Outputs, Output Category According to EN60947-5-2 for Timers with Transistor Outputs, UL508, CSA C22.2 No. 14, NK, Lloyd's, CCC: GB/T 14048.5
Electrical Connection
Socket
Contact Material
Silver Alloy
Series
H3CR-H
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
H3CR-H8L AC/DC24 M
Zoro #
G010080167
UPC #
Country of Origin
Indonesia
Dimensions
Body Height
1.88 in
Overall Depth
3.66 in
Body Width
1.88 in
Body Depth
3.12 in
Details
Item
Timer
Contact Form
DPDT
Standards
Electrical Connection
Socket
Contact Material
Silver Alloy
Series
H3CR-H
Input Voltage
24V AC/DC
Maximum Operating Temperature
55 Degrees C
Delay Function
Power OFF Delay
Relay Operation
Solid State
Operating Time Accuracy
+/-0.2% FS max
Reset Method
Instantaneous Time-Limit Reset
Weight
120 g
Minimum Operating Temperature
-10 Degrees C
Coil Voltage
24V AC/DC
Current Rating
0.5 A
IP Rating
IP40
Base Shape
Octal
Mechanical Operating Durability
Mounting Style
DIN Rail, Surface
Contact Rating (DC)
10.00 mA @ 5V
Adjustment Interface
Analog
Electrical Operating Durability
Number of Delay Functions
4
Contact Rating (AC)
5 A @ 250V (Resistive Load)
Frequency
50/60 Hz
Number of Pins
8
Maximum Switching Voltage
125V DC
Compatible with Manufacturer Model Number
P2CF-08, P2CF-08-E, P3G-08, PF085A, PL08, PL08-Q, PLE08-0
Power Consumption
1 VA
Maximum Time Setting
0.6 min
Minimum Time Setting
0.05 sec
Compatible Manufacturer Part Number
Compatible Manufacturer Model Number
For Use With Mfr. Model Number
Compatible with Manufacturer Model No.
Compatible with Mfr. Model No.
For Use with Mfr Model Number
Compatible Pump Manufacturer Part Number
Compatible Mfr. Model Number
Description
Timer, Base Shape Octal, Coil Voltage 24V AC/DC, Contact Form DPDT, Contact Rating (AC) 5 A @ 250V (Resistive Load), Contact Rating (DC) 10.00 mA @ 5V, Current Rating 0.5 A, Number of Delay Functions 4, Delay Function Power OFF Delay, Electrical Connection Socket, IP Rating IP40, Input Voltage 24V AC/DC, Minimum Time Setting 0.05 sec, Maximum Time Setting 0.6 min, Number of Pins 8, Mounting Style DIN Rail, Surface, Adjustment Interface Analog, Body Depth 3.12 in, Body Height 1.88 in