  • Mfr # G7L-1A-BUBJ-CB-DC12
  • Zoro # G1139862
CAD Available
/ea
Key Features
CAD Drawing
Mounting Style
Top Flange
Electrical Connection
Screw
Base Shape
Square
Number of Pins
4
Coil Voltage
12V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
G7L-1A-BUBJ-CB-DC12
Country of Origin
Indonesia
Dimensions
Overall Height - Relay
2.52 in
Dimensions
1.99"H, 2.70"W, 1.36"D
Overall Depth
1.93 in
Mounting Hole Diameter
0.18 in
Body Height
2.7 in
Body Depth
1.93 in
Body Width
1.44 in
Flat Pin Width
0.25 in
Details
Item
Enclosed Power Relay
Mounting Style
Top Flange
Electrical Connection
Screw
Base Shape
Square
Number of Pins
4
Coil Voltage
12V DC
Current Rating
30 A
Contact Form
SPST-NO
Contact Rating (AC)
30 A @ 240V
Power Consumption - Relay
1.9 W
Standards
CSA Certified, TUV Certified, UL Listed, VDE/IEC950
Contact Material
Silver Tin Indium
Number of Poles
1
Features
Flame-Resist, No Contact Chattering for Momentary Voltage Drops up to 50% of Rated Voltage
Contact Amp Rating (Resistive)
30A @ 220VAC
Coil Rating
2.5VA, 1.9W
Contact Amp Rating (Inductive)
25A @ 220VAC
Hz
50/60
Power Consumption
1.9 W
Operating Current
30 A
Minimum Switching Current
100 mA
Horsepower @ 240V AC
3 hp
Resistance Properties
Flame-Resistant
Insulation Resistance
1,000 megaohm
Horsepower @ 120V AC
1 1/2 hp
Push-To-Test Method
Test Button
Motor Rated
Yes
Response Time
30 msec
Series
G7L Series
Frequency
50/60 Hz
Coil Resistance
75 ohm
Sealing
Semi-Sealed
For Use With
Maximum Switching Voltage
250V AC
Status Indicator
No Indicator
Input Voltage
12V DC
Mechanical Operating Durability
Dielectric Strength
2,000V AC between Contacts of Different Poles (DPST-NO Type), 2,000V AC between Contacts of Same Pole, 4,000V AC min./5,000V AC Typical between Coil and Contacts
Weight
4.23 oz
Electrical Operating Durability
CAD Available
Yes
Description
Enclosed Power Relay, Base Shape Square, Coil Voltage 12V DC, Contact Form SPST-NO, Current Rating 30 A, Electrical Connection Screw Terminal, Flat Pin Width 0.25 in, Number of Pins 4, Sealing Semi-Sealed, Status Indicator No Indicator, Contact Rating (AC) 30 A @ 240V, Horsepower @ 120V AC 1 1/2 hp, Horsepower @ 240V AC 3 hp, Mounting Style Top Flange, Push-To-Test Method Test Button, Body Depth 1.93 in, Body Height 2.7 in, Body Width 1.44 in, Coil Resistance 75 ohm