  • Mfr # G7L-1A-BUBJ-CB-DC24
  • Zoro # G0475614
Number of Pins
4
Coil Voltage
24V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
G7L-1A-BUBJ-CB-DC24
Overall Height - Relay
2.52 in
Body Depth
1.93 in
Overall Depth
1.93 in
Mounting Hole Diameter
0.18 in
Body Height
2.7 in
Body Width
1.44 in
Flat Pin Width
0.25 in
Number of Pins
4
Coil Voltage
24V DC
Current Rating
30 A
Contact Form
SPST-NO
Contact Rating (AC)
30 A @ 240V
Features
Flame-Resist, No Contact Chattering for Momentary Voltage Drops up to 50% of Rated Voltage
Contact Amp Rating (Resistive)
30A @ 220VAC
Power Consumption - Relay
1.9 W
Standards
RoHS Compliant
Coil Rating
2.5VA, 1.9W
Contact Amp Rating (Inductive)
25A @ 220VAC
Number of Poles
1
Power Consumption
1.9 W
Input Voltage
24V DC
Push-To-Test Method
Push Button
Minimum Switching Current
100 mA
Frequency
50/60 Hz
Horsepower @ 240V AC
3 hp
Operating Current
25 A at 220V AC (Inductive Load), 30 A at 220V AC (Resistive Load voltage)
Maximum Switching Voltage
250V AC
Coil Resistance
303 ohm
Dielectric Strength
2,000V AC between Contacts of Different Poles (DPST-NO Type), 2,000V AC between Contacts of Same Pole, 4,000V AC min./5,000V AC Typical between Coil and Contacts
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Minimum Operating Temperature
-13 Degrees F
Horsepower @ 120V AC
For Use With
Inrush Fluid Pump Control
Description
Enclosed Power Relay, Base Shape Square, Coil Voltage 24V DC, Contact Form SPST-NO, Current Rating 30 A, Electrical Connection Screw Terminal, Flat Pin Width 0.25 in, Number of Pins 4, Sealing Semi-Sealed, Status Indicator No Indicator, Contact Rating (AC) 30 A @ 240V, Horsepower @ 120V AC 1 1/2 hp, Horsepower @ 240V AC 3 hp, Mounting Style Top Flange, Push-To-Test Method Push Button, Body Depth 1.93 in, Body Height 2.7 in, Body Width 1.44 in, Coil Resistance 303 ohm