  • Mfr # GSM1000-200
  • Zoro # G608398247
Diameter
1 mm
Length Tolerance
+/-3 mm
Straightness Tolerance
0.010 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
GSM1000-200
Diameter
1 mm
Length Tolerance
+/-3 mm
Overall Length
200 mm
Straightness Tolerance
0.010 mm
End Type
Edge Break
Description
Round Rotary Shaft, Material 303 Stainless Steel, Diameter 1 mm, Overall Length 200 mm, System of Measurement Metric, Diameter Tolerance -0.005 mm, End Type Edge Break, Length Tolerance +/-3 mm, Material Hardness 83HRB, Straightness Tolerance 0.010 mm