  • Mfr # ANM-W-10A-16R
  • Zoro # G613840090
/ea
Key Features
Series
ANM-W
Speed
Fast-Acting
Amps
10A to 20A
DC Voltage Rating
32V DC
Interrupt Rating
1kA at 32V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ANM-W-10A-16R
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Length
0.43 in
Width
0.15 in
Depth
6.56 in
Details
Item
Automotive Blade Fuse
Series
ANM-W
Speed
Fast-Acting
Amps
10A to 20A
DC Voltage Rating
32V DC
Interrupt Rating
1kA at 32V DC
Body Style
Mini Blade
Fuse Type
Automotive Blade Fuse
Response Time
Fast
Current Rating
10 A
DC Interrupt Rating
1,000 A