  • Mfr # CBW57-EJ-20A
  • Zoro # G213828580
/ea
Key Features
Series
CBW57
Amps
30A
AC Voltage Rating
250V AC
Circuit Breaker Type
Line Voltage Circuit Breakers
Max. AIR Rating
1kA at 250V AC, 300A at 50V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CBW57-EJ-20A
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Width
0.57 in
Depth
1.16 in
Height
1.36 in
Length
1.16 in
Details
Item
Circuit Breaker
Series
CBW57
Amps
30A
AC Voltage Rating
250V AC
Circuit Breaker Type
Line Voltage Circuit Breakers
Max. AIR Rating
1kA at 250V AC, 300A at 50V DC
DC Voltage Rating
50V DC
Features
Manual Reset - Type III
Agency Compliance
cURus; SAE J1171; UL 1077; UL 1500
Standards
IP Rating
IP 40
Current Rating
20 A