  • Mfr # HDMP4845-34
  • Zoro # G5669657
/ea
See details
Key Features
Volume Capacity
28.9 cu ft
Overall Length
48 in
Overall Width
45 in
Load Capacity
2,000 lb
Material
Plastic
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HDMP4845-34
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
48 in
Overall Width
45 in
Overall Height
34 in
Height
34"
Folded Width
44 1/2 in
Folded Height
12 1/2 in
Folded Depth
48 in
Details
Volume Capacity
28.9 cu ft
Load Capacity
2,000 lb
Material
Plastic
Fork Pockets
Yes
Mobility
Stationary
Item
Collapsible Bulk Container
Series
4845 KD Series
Color
Blue
Fork Entry
4-Way Entry
Stacking Capacity
Finish
Unfinished
Weight Capacity
Shape
Rectangular
Stackable
Stacking Capable
Maximum Operating Temperature
120 Degrees F
Minimum Operating Temperature
0 Degrees F
Includes Lid
Lid Not Included
Container Wall Type
Solid
Number of Drop Doors
2
Collapsible
Collapsible
Container Bottom Type
Solid
Includes Casters
Casters Not Included
Description
Collapsible Bulk Container, Color Blue, Container Wall Type Solid, Folded Depth 48 in, Folded Height 12 1/2 in, Folded Width 44 1/2 in, Fork Entry 4-Way Entry, Fork Pockets Fork Pockets Included, Maximum Operating Temperature 120 Degrees F, Minimum Operating Temperature 0 Degrees F, Mobility Stationary, Number of Drop Doors 2, Overall Height 34 in, Overall Length 48 in, Overall Width 45 in, Stackable Stacking Capable, Stacking Capacity 1,800 lb, Volume Capacity 28.9 cu ft