  • Mfr # HDR3230-25 Black
  • Zoro # G8543561
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Volume Capacity
8.4 cu ft
Load Capacity
2,000 lb
Material
Plastic
Fork Pockets
Yes
Mobility
Stationary
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HDR3230-25 Black
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
32 in
Overall Width
30 in
Overall Height
25 in
Height
25"
Folded Width
30 in
Folded Height
13 1/8 in
Folded Depth
32 in
Top Inside Length
29 1/4 in
Top Inside Width
Inside Height
Details
Volume Capacity
8.4 cu ft
Load Capacity
2,000 lb
Material
Plastic
Fork Pockets
Yes
Mobility
Stationary
Item
Collapsible Bulk Container
Color
Black
Fork Entry
4-Way Entry
Series
KD
Finish
Unfinished
Stacking Capacity
Weight Capacity
Shape
Rectangular
Stackable
Stacking Capable
Number of Drop Doors
2
Includes Lid
Lid Not Included
Maximum Operating Temperature
120 Degrees F
Collapsible
Collapsible
Container Bottom Type
Solid
Container Wall Type
Solid
Minimum Operating Temperature
0 Degrees F
Includes Casters
Casters Not Included
Description
Collapsible Bulk Container, Color Black, Container Wall Type Solid, Folded Depth 32 In., Folded Height 13 1/8 in, Folded Width 30 in, Fork Entry 4-Way Entry, Fork Pockets Fork Pockets Included, Maximum Operating Temperature 120 Degrees F, Minimum Operating Temperature 0 Degrees F, Mobility Stationary, Number of Drop Doors 2, Overall Height 25 in, Overall Length 32 in, Overall Width 30 in, Stackable Stacking Capable, Stacking Capacity 1,500 lb, Volume Capacity 8.4 cu ft, Weight Capacity 1,500 lb