  • Zoro # G1775947
/ea
Key Features
Overall Length
61.93 mm
Drill Bit Size
A
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Flute Length
1 5/16 in
Number of Flutes
2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G1775947
UPC #
Country of Origin
India
Dimensions
Overall Length
61.93 mm
Drill Bit Size
A
Flute Length
1 5/16 in
Drill Bit Dimension Type
Letter
Depth:Dia. Ratio
5xD
Shank Dia.
5.94 mm
Depth x Dia. Ratio
5xD
Shank Length
28.6 mm
Drill Diameter Tolerance
+0.000 mm/-0.013 mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Maximum Drilling Depth
33.30mm