  • Zoro # G1763505
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
350 mm
Number of Flutes
2
Material - Machining
Cobalt
Finish - Machining
WXL
Drill Bit Point Angle
120 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G1763505
UPC #
Country of Origin
Japan
Dimensions
Drill Bit Size
7/16 in
Overall Length
350 mm
Flute Length
255 mm
Shank Dia.
7/16 in
Depth:Dia. Ratio
20xD
Shank Length
95 mm
Drill Length Class
Extended-Length
Drill Diameter Tolerance
+0.000 mm/-0.027 mm
Maximum Drilling Depth
255.00 mm
Details
Item
Extra Long Drill Bit
Number of Flutes
2
Material - Machining
Cobalt
Finish - Machining
WXL
Drill Bit Point Angle
120 Degrees
Drill Bit Point Type
X Thinning Point
Cutting Direction
Right Hand
Flute Type
Parabolic
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Decimal Equivalent
0.4375
Number of Pieces
1
List Number
1770
Standards
Not Rated
Series
EX-Gold Helios
Shank Type - Machining
Straight
Secondary Material Application ISO Code
H, M, N
Primary Material Application
Cast Iron, Hardened Steel, Steel, Tool and Die Steel
Material Grade - Machining
General Purpose
Measurement System
Fractional Inch
Sheeter Drill
No
Secondary Material Application
Aluminum, Hardened Steel, Stainless Steel, Titanium
Primary Material Application ISO Code
H, P
Spiral Direction
Right Hand
Helix Angle - Maximum
40 Degrees
Description
Extra Long Drill Bit, Drill Bit Size 7/16 in, Drill Bit Point Angle 120 Degrees , X Thinning Point, Cobalt, WXL, Material Grade - Machining General Purpose, Maximum Drilling Depth 255.00 mm, Fractional Inch, 20xD