  • Zoro # G2461681
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
3-3/8"
Tap Style
Spiral Flute
Shank Dia.
0.367"
Tap Chamfer
Modified Bottoming
Tap Dimension Type
Inch
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G2461681
UPC #
Country of Origin
Brazil
Dimensions
Overall Length
3-3/8"
Shank Dia.
0.367"
Tap Dimension Type
Inch
Tap Size
1/2"
Thread Length
Tap Thread Size
Pitch Diameter Limit
H5
Shank Length
1 13/32 in
55% Thread Drill Size
11.80 mm
Square Size
0.2750 in
Thread Size
75% Thread Drill Size
65% Thread Drill Size
11.60 mm
Drill Bit Size
0.4480 in, 0.4513 in, 0.4545 in, 0.4578 in, 0.4610 in