  • Zoro # G9280415
/ea
Key Features
Overall Length
2-3/8"
Tap Style
Spiral Flute
Shank Dia.
0.194"
Tap Chamfer
Plug
Tap Dimension Type
Inch
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G9280415
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Overall Length
2-3/8"
Shank Dia.
0.194"
Tap Dimension Type
Inch
Tap Size
#10
Thread Length
7/8"
Tap Thread Size
55% Thread Drill Size
4.25 mm
Thread Size
Drill Bit Size
0.1575 in, 0.1596 in, 0.1616 in, 0.1636 in, 0.1656 in
75% Thread Drill Size
#21
Shank Length
1 15/32 in
Square Size
0.1510 in
65% Thread Drill Size
4.15 mm