  • Zoro # G9285087
/ea
Key Features
Shank Dia.
0.381"
Tap Material
High Speed Steel
Tap Style
Spiral Point
Tap Size
3/8"
Tap Chamfer
Plug
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G9285087
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Shank Dia.
0.381"
Tap Size
3/8"
Tap Dimension Type
Inch
Overall Length
Thread Length
1-1/4"
Tap Thread Size
75% Thread Drill Size
8.50 mm
Shank Length
1 21/32 in
Thread Size
Square Size
0.2850 in
55% Thread Drill Size
65% Thread Drill Size
R
Drill Bit Size
0.3317 in, 0.3344 in, 0.3371 in, 0.3398 in, 0.3425 in
Size
Pitch Diameter Limit
H7
Details
Item
Spiral Point Tap
Tap Material
High Speed Steel
Tap Style
Spiral Point
Tap Chamfer
Plug
Number of Flutes
3
Standards
ANSI
Tap Thread Type
UNF
Thread Direction
Right Hand
Tap Finish
Oxide
Tap Grouping
Tap
Series
300
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Shank Type - Machining
Straight
Threads per Inch
24
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Spiral Direction
Neutral
Measurement System
Fractional Inch
Primary Material Application ISO Code
M, P1
Extended Neck
Yes
Thread Limit
H7
Primary Material Application
Stainless Steel, Steel
Thread Standard
UNF
Class of Fit
6H
Helix Angle
0 Degrees
Number of Pieces
1
List Number
300
Description
Spiral Point Tap, Thread Size 3/8 In.-24, UNF, Overall Length 2 15/16 in, Vanadium High Speed Steel, Black Oxide, Right Hand, Thread Length 49/64 in, 75 Percent Thread Drill Size 8.50 mm, Thread Limit H7, Class of Fit 2B-3B, Number of Flutes 3