  • Zoro # G0627431
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shank Dia.
0.220"
Tap Material
Powdered Metal
Tap Style
Spiral Point
Tap Size
7/16"
Tap Chamfer
Plug
See all product information
Get a 10% off coupon
Zoro #
G0627431
UPC #
Country of Origin
Japan
Dimensions
Shank Dia.
0.220"
Tap Size
7/16"
Tap Dimension Type
Inch
Overall Length
3.590"
Thread Length
1 in
Tap Thread Size
Pitch Diameter Limit
H4
55% Thread Drill Size
10.20 mm
Square Size
0.2740 in
65% Thread Drill Size
10.00 mm
Thread Size
Shank Length
1 15/16 in
75% Thread Drill Size
9.95 mm
Details
Item
Spiral Point Tap
Tap Material
Powdered Metal
Tap Style
Spiral Point
Tap Chamfer
Plug
Number of Flutes
3
Tap Finish
V
Thread Direction
Right Hand
List Number
314TI
Number of Pieces
1
Tap Thread Type
UNF
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Series
314TI
Features
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Spiral Direction
Neutral
Measurement System
Fractional Inch
Material Grade - Machining
Primary Material Application ISO Code
S
Primary Material Application
Titanium
Thread Limit
H4
Threads per Inch
20
Thread Standard
UNF
Secondary Material Application ISO Code
H, M, P, S
Extended Neck
Yes
Secondary Material Application
Hardened Steel, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Shank Type - Machining
Straight
Helix Angle
0 Degrees
Description
Screw Thread Insert STI Tap, Thread Size 7/16 In.-20, UNF, Overall Length 3 3/8 in, Powdered Metal, V, Right Hand, Thread Length 1 in, Tap Chamfer Plug, Thread Limit H4, Class of Fit 2B-3B, Number of Flutes 3