  • Zoro # G0218360
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shank Dia.
3.60mm
Tap Style
Thread Forming
Tap Chamfer
Modified Bottoming
Tap Dimension Type
Metric
Tap Material
High Speed Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G0218360
UPC #
Country of Origin
Japan
Dimensions
Shank Dia.
3.60mm
Tap Dimension Type
Metric
Tap Size
M3
Overall Length
120.00mm
Thread Length
7.30mm
Pitch Diameter Limit
D5
Tap Thread Size
M3-0.50
Thread Size
M3x0.5
75% Thread Drill Size
#38
55% Thread Drill Size
#37
Shank Length
101.90 mm
65% Thread Drill Size
#38
Square Size
2.70 mm
Tap Length Standard
DIN
Details
Item
Thread Forming Tap
Tap Style
Thread Forming
Tap Chamfer
Modified Bottoming
Tap Material
High Speed Steel
Thread Direction
Right Hand
Number of Flutes
0
Number of Pieces
1
Tap Thread Type
Metric Coarse
List Number
16355
Tap Finish
V
Standards
DIN
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Series
Thread Limit
D5
Spiral Direction
Neutral
Measurement System
Secondary Material Application ISO Code
S
Tap Shank Standard
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Primary Material Application ISO Code
H, M, N, P
Primary Material Application
Aluminum, Hardened Steel, Stainless Steel, Steel
Material Grade - Machining
Secondary Material Application
Nickel, Titanium
Extended Neck
Yes
Extended Shank
Yes
Thread Pitch
0.50mm
Tap Type
Forming
Thread Standard
Metric Coarse
Helix Angle
0 Degrees
Description
Extension Tap, Thread Size M3x0.5, Metric, Overall Length 120 mm, Cobalt, V, Right Hand