  • Mfr # MT12-SROD-200-SS
  • Zoro # G110190469
Key Features
Outside Diameter
12 mm
Inside Diameter
9 mm
Standards
Conflict Minerals Compliant, ISO 9001:2015, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Material
Stainless Steel
Shape
Round
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MT12-SROD-200-SS
Country of Origin
Germany
Dimensions
Outside Diameter
12 mm
Inside Diameter
9 mm
Overall Length
200 mm
Details
Standards
Material
Stainless Steel
Item
Round Tube
Shape
Round
Product Type
Round Tube
Includes Scale Graduations
Scale Graduation Included
Tube End to Scale
15 mm
Material Grade
304
Scale Units of Measure
mm
For Use With
Ruland MT12 Clamp Connectors, Ruland MT12 Mounting Bases, Ruland MT12 Swivel Components
Core Type
Hollow
Description
Round Tube, Core Type Hollow, For Use With Ruland MT12 Clamp Connectors, Ruland MT12 Mounting Bases, Ruland MT12 Swivel Components, Includes Scale Graduations Scale Graduation Included, Inside Diameter 9 mm, Inside Square Size Not Applicable, Material Stainless Steel, Material Grade 304, Outside Diameter 12 mm, Outside Square Size Not Applicable, Overall Length 200 mm, Scale Units of Measure mm, Shape Round, Standards Conflict Minerals Compliant, ISO 9001:2015, REACH Compliant, RoHS3 Compliant