  • Mfr # PH-4S36RD-FBB
  • Zoro # G412481906
Tabletop Diameter
36 in
Tabletop Depth
36 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PH-4S36RD-FBB
Tabletop Diameter
36 in
Tabletop Depth
36 in
Overall Diameter
64 in
Tabletop Width
36 in
Seat Height
17 in
Tabletop Thickness
1 1/8 in
Max. Height
34 in
Tabletop Length
36 in
Length
64 in
Height
34 in
Width
54 in
Top Thickness
1-1/8 in
Min. Height
34 in
Diameter
64 in
Bench Height
17 in
Details
Item
Indoor Cluster Table
Tabletop Color
Fusion Maple
Chair Color
Black Wood
Seat Color
Black Wood
Seat Style
Chair
Tabletop Shape
Circle
Seat Material
Solid Wood
Tabletop Surface Material
Laminate
Tabletop Structural Material
Particle Board
Bench Material
Solid Wood
Tabletop Finish
Durable Laminate
Type
Indoor Cluster Table
Edge Type
EdgeGuard
Series
Covey ID
Features
Swivel Seats; Solid Wood Seats
Bench Color
Surface Material
Laminate
Edge Material
Polyurea
Tabletop Material
Laminate, Particleboard Core
Finish
Durable Laminate
Includes
(4) Swivel Seats; Adjustable Leveling Glides; Mounting Hardware
Description
  • • Our 36" round cluster table is surrounded by 4 swivel chairs featuring a ladder back design that are contoured for added comfort.
  • • Specifications: the overall dimensions for the cluster table and connecting chairs are 33-1/6H x 64W x 54L. The table top dimensions are 29H x 36W x 37L. The seat dimensions are: 17W x 16.125D.