  • Mfr # PH-4S36RD-MWTFBB
  • Zoro # G512481875
Tabletop Depth
36 in
Overall Diameter
64 in
Seat Material
Solid Wood
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PH-4S36RD-MWTFBB
Tabletop Depth
36 in
Overall Diameter
64 in
Tabletop Diameter
36 in
Tabletop Width
36 in
Seat Height
17 in
Tabletop Thickness
1 1/8 in
Diameter
64 in
Max. Height
34 in
Top Thickness
1-1/8 in
Tabletop Length
36 in
Min. Height
34 in
Bench Height
17 in
Width
54 in
Height
34 in
Length
64 in
Details
Item
Indoor Cluster Table
Tabletop Color
Montana Walnut
Chair Color
Black Wood
Seat Material
Solid Wood
Seat Color
Black Wood
Chair
Tabletop Shape
Circle
Tabletop Structural Material
Particle Board
Tabletop Surface Material
Laminate
Type
Indoor Cluster Table
Surface Material
Laminate
Tabletop Finish
Durable Laminate
Tabletop Material
Laminate, Particleboard Core
Features
Swivel Seats; Solid Wood Seats
Edge Material
Polyurea
Finish
Durable Laminate
Bench Material
Includes
(4) Swivel Seats; Adjustable Leveling Glides; Mounting Hardware
Edge Type
EdgeGuard
Series
Covey ID
Description
  • • Our 36" round cluster table is surrounded by 4 swivel chairs featuring a ladder back design that are contoured for added comfort.
  • • Specifications: the overall dimensions for the cluster table and connecting chairs are 33-1/6H x 64W x 54L. The table top dimensions are 29H x 36W x 37L. The seat dimensions are: 17W x 16.125D.