  • Mfr # 19F18273012GB
  • Zoro # G6932951
/ea
Key Features
Shape
Rectangle
Width
55 in
Height
27 in
Frame Color
Black
Frame Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
19F18273012GB
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
55 in
Height
27 in
Top Thickness
13/16 in
Seat Height
17 in
Depth
55 in
Caster Diameter
4 in
Tabletop Width
30 in
Folded Width
55 in
Overall Width
145 in
Tabletop Depth
30 in
Tabletop Thickness
13/16 in
Overall Height
27 in
Overall Depth
55 in
Folded Height
75.5 in
Max. Height
30 in
Min. Height
27 in
Folded Depth
33 in
Height Adjustability
Height Adjustable: 27, 29, 30
Tabletop Length
145 in
Bench Height
17 in
Length
145 in
Details
Item
Mobile Cafeteria Bench Table
Shape
Rectangle
Tabletop Color
Grey Glace
Frame Color
Black
Frame Material
Steel
Edge Type
EdgeGuard
Assembled/Unassembled
Assembled
Surface Material
Laminate
Caster Type
(8) Swivel
Seats
12
Table Material
Industrial Grade Laminated Particleboard
Chair Color
Grey Glace
Edge Color
Tabletop Structural Material
Particle Board
Assembly
Assembled
Frame Finish
Powder Coated
Edge Material
Polyurea
Number of Seating Positions
16 Children, 12 Adults
Number of Casters
8
Seat Color
Tabletop Surface Material
Laminate
Caster Material
Rubber
Folding
Foldable
Tabletop Shape
Seat Weight Capacity
750 Pounds Per Bench
Edge Shape
Round
Seat Style
Bench
Seat Material
Laminate, Particleboard Core
Bench Material
Laminate, Particleboard Core
Nesting
Nestable
Type
Mobile Cafeteria Bench Table
Tabletop Finish
Durable Laminate
Features
Foot Type
Swivel Casters
Number of Benches
4
Rolling
Yes
Bench Color
Finish
Durable Laminate
Series
19F
Standards
UL 2040 Listed; GREENGUARD(R) GOLD Certified
Tabletop Material
Bench Configuration
Rectangle Bench
Description
Easily configure your space with the 19F mobile bench table from Palmer Hamilton, designed for effortless setup and versatility. This table system features field-adjustable tabletop heights and folds flat for convenient storage, making it ideal for dynamic environments. The lift assist system ensures smooth, controlled operation, enhancing usability and user experience. With six tables requiring less than a 5' x 8' footprint when stored, it optimizes space efficiency without compromising on functionality. Built to last with durable materials, this table promises years of reliable use, perfect for schools, offices, and event venues seeking practical, high-quality furniture solutions.
  • • The 12' long table has seating capacity is 16 children or 12 adults.
  • • Lift assist system with compression springs provides smooth, controlled operation and is complimented with 4" ball bearing swivel casters. The casters are non-marking, resistant to water, oil and most acids and chemicals, and create easy movement.