  • Mfr # PV14-P47-C
  • Zoro # G0640626
Free Shipping & Returns
Key Features
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Blue
Minimum Wire Size
16 AWG
Insulation Type
Vinyl
Contact Material
Copper
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PV14-P47-C
Maximum Wire Size
14 AWG
Minimum Wire Size
16 AWG
Barrel Inside Dia.
0.17 in
Pin Length (In.)
0.47
Overall Length
0.97 in
Pin Length
0.47 in
Details
Item
Pin Terminal
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Blue
Insulation Type
Vinyl
Contact Material
Copper
Maximum Voltage
600 V
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Standards
cUL
Connection Material
Wire Range
16 to 14 AWG
Connection Type
Crimp
Max. Voltage
600 V
Max. Temp.
221 Degrees F
Terminal Connection
Crimp
Seam
Brazed
Features
Description
Pin Terminal, Insulation Color Blue, Insulation Material Vinyl, Maximum Operating Temperature 221 Degrees F, Maximum Voltage 600 V, Minimum Wire Size 16 AWG, Maximum Wire Size 14 AWG, Pin Diameter 0.07 in, Pin Length 0.49 in, Seam Style Brazed, Standards UL Listed 587H E52164, Termination Style Crimp, Barrel Inside Diameter 0.17 in, Barrel Style Funnel Entry, Compatible Grainger Part Number 376T39, 376U11, 38YU61