  • Mfr # F2X1.5LG6
  • Zoro # G0422211
Key Features
Material
PVC
Length
72"
Overall Height (mm)
41.1
Wiring Duct Type
F
Measurement System
Imperial
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
F2X1.5LG6
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
72"
Width
2"
Height
1.5"
Overall Height (mm)
41.1
Overall Length (m)
1.8
Overall Length (ft.)
6
Slot Width (mm)
5
Overall Height (In.)
1.62
Overall Width (mm)
57.2
Slot Width (In.)
0.2
Overall Width (In.)
2.25
Overall Length
1.8 m
Details
Item
Base Wiring Duct, Type F, Narrow
Color
Light Gray
Material
PVC
Wiring Duct Type
F
Measurement System
Imperial
Includes
Base Only
Wiring Duct Style
Narrow Slot Wiring Duct
Product Type
Base Wiring Duct
Flammability Rating
UL94 V-0
Mount Method
Mounting Holes
Cover Part Number
C2LG6
Application
Cable Manager Type
Cable Duct
Certifications & Standards
RoHS, CSA, UL94V-0, CE
Product Color
Light Gray
Product Name
6ft Panduct Type F - Narrow Slot Wiring Duct
Product Material
Polyvinyl Chloride (PVC)
Additional Information
Mounting Hole Spacing: 0.50 inch, Thickness: 0.07 inch