  • Mfr # ESV14-ESV18-Q
  • Zoro # G121952612
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ESV14-ESV18-Q
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Description
Butt Splice Connector, Insulation Material Vinyl, Insulation Color Blue, Maximum Operating Temperature 167 Degrees F, Maximum Voltage 600 V, Minimum Wire Size 22 AWG, Maximum Wire Size 14 AWG, Standards cULus, RoHS, Termination Style Crimp, Contact Finish Tin, Overall Length 0.96 in, Seam Style Butted, Body Finish Tin Plated, Body Material Copper, For Wire Type Solid, Stranded, Number of Splices 2, Package Quantity 25