  • Mfr # DNF10-250FIB-2K
  • Zoro # G0415351
Free Shipping & Returns
Key Features
Insulation Color
Yellow
Insulation Type
Fully Insulated Nylon
Wire Range
12 to 10 AWG
Overall Length
0.96 in
Seam
Funnel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DNF10-250FIB-2K
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Overall Length
0.96 in
Width
0.4"
Details
Item
Disconnect,Fem,Nylfl,12-10 Awg,PK2000
Insulation Color
Yellow
Insulation Type
Fully Insulated Nylon
Wire Range
12 to 10 AWG
Seam
Funnel
Max. Temp.
221 Degrees F
Max. Voltage
600V
Standards
UL 310, CSA 22.2 No.153
Connection Material
Brass
Features
Flame Retardant, Molded
Terminal Type
Female Disconnect
Finish
Tinned
Insulation Dia
0.22 in