  • Mfr # FSD76-12-D
  • Zoro # G0417564
Free Shipping & Returns
Key Features
Wire Range
18 AWG
Overall Length
0.71 in
Max. Temp.
105°C
Standards
DIN 46228, CSA C22.2 No. 291-14, UL 486F, cULus 486F
Color
Gray
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
FSD76-12-D
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
0.71 in
Inside Dia.
0.05 in
Length
0.7"
Details
Item
Ferrule,Insul,18 Awg,12mmpin,Gry,PK500
Wire Range
18 AWG
Max. Temp.
105°C
Standards
Color
Gray
Finish
Tin-Plated
Material
Copper
Product Type
Electric Wire Ferrule
Product Name
Electric Wire Ferrule
Product Material
Polypropylene, Copper
Material Details
Copper - Base, Polypropylene - Insulation
Product Color
Product Class
Terminals & Terminal Kits
Description
Polypropylene insulated ferrules single wire gray DIN end sleeve,18 AWG (.75mm2), .47(12.0mm) pin length.