  • Mfr # PN10-10F-2K
  • Zoro # G2774724
Free Shipping & Returns
Key Features
Terminal Shape
Standard Fork
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Yellow
Maximum Wire Size
10 AWG
Minimum Wire Size
12 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PN10-10F-2K
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Maximum Wire Size
10 AWG
Minimum Wire Size
12 AWG
Stud Size
#10
Overall Length
1.04 in
Width
0.4"
Diameter
0.2"
Tongue Width
0.37 in
Details
Item
Fork Terminal
Terminal Shape
Standard Fork
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Yellow
Insulation Type
Nylon
Contact Material
Copper
Maximum Voltage
600 V
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Standards
UL Listed 587H E52164; CSA Certified LR31212
Features
Insulated
Seam
Grip Sleeve, Butted
Finish
Tin-Plated
Insulation Dia
0.23 in
Connector Plating
Tin
Barrel Type
Grip Sleeve
Description
Fork Terminal, nylon insulated, 12 - 10 AWG, #10 stud size, funnel entry